Faydalı Model Tescili

 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi

Faydalı Model Nedir?

Faydalı model, bir hak sahibine başkalarının buluşunu izinsiz bir şekilde ticari olarak kullanmalarını engellemesini sağlayan özel bir haktır. Bir ülkeden (böyle bir korumanın mümkün olduğu yerlerde) diğerine değişebilen temel tanımında, bir faydalı model bir patente benzer. Aslında faydalı modellere bazen “küçük patentler” ismi veya “yenilik patentleri” ismi de takılır.

Faydalı Modell Ve Patent Arasındaki Farklar Nelerdir?

Faydalı bir model edinmek için gerekli olan kurallar patentler için sahip olunması gereken gereksinimlerden daha az katıdır. “Yenilik” gereksinimi her zaman karşılanmakla birlikte “yaratıcı adım” ifadesi tamamen çok daha düşük ya da eksik olabilir. Uygulamada, faydalı modellere yönelik koruma, patentlenebilirlik kriterlerini yerine getiremeyen oldukça artımlı bir karakterdeki yenilikler için sıklıkla aranır. Faydalı modeller için koruma terimi, patentlerden daha kısadır ve ülkeden ülkeye değişir (uzatma veya yenileme olasılığı olmadan genellikle 7 ila 10 yıl arasında). 

Faydalı model korumanın mevcut olduğu çoğu ülkede, patent ofisleri tescilden önce maddeye ilişkin uygulamaları incelememektedir. Bu, kayıt işleminin genellikle altı ay süren önemli ölçüde daha basit ve hızlı olduğu anlamına gelir. Faydalı modellerin elde edilmesi ve bakımı daha ucuzdur. Bazı ülkelerde, faydalı model koruması yalnızca belirli teknoloji alanları için ve yalnızca ürünler için elde edilebilir, ancak işlemler için elde edilemez. Faydalı modeller, mevcut ürünlerde “küçük” iyileştirmeler ve uyarlamalar yapan KOBİ’ler için özellikle uygun olarak kabul edilir. Faydalı modeller öncelikle mekanik yenilikler için kullanılmaktadır.

 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi
 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi

Faydalı Model Tescili Başvurusu

Faydalı model başvurusunda bulunarak ürünlerinizi ya da fikirlerinizi koruma altına alabilirsiniz. Faydalı model tescili tıpkı patent tescilinde olduğu gibi başkalarının ürünlerinizi ya da fikirlerinizi çalmasını ve çeşitli amaçlarla kullanmasını engeller. Furkan Marka Patent Tescil Danışmanlık Ofisi olarak faydalı model tescili işlemlerinizi deneyimli ve alanında en iyi marka avukatlarımız aracılığı ile gerçekleştirmekte ve rakiplerinize karşı sizi koruma altına almaktayız. Faydalı model tescili hakkında ve faydalı model tescili fiyatlarımız hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçiniz.