Yandex Maps Haritalar

Yandex Haritalarda İşletme Kaydınız Yoksa Müşterilerinizin Yarısını Kaçırıyorsunuz

Yandex, Google’dan sonra en çok kullanılan arama motoru olmayı başarmıştır. Özellikle son yıllardaki atağı ile bazı ülkelerde Google’ı geride bırakmıştır. Yandex bir Rus firması olarak arama motoru alanında tekelciliğe son vermek ve Amerika’nın Google’unun rakibi olarka Rusya’yı temsil etmek için Ruslar tarafından geliştirilmiştir. Yandex’in en çok kullanıldığı ülkeler arasında Türkiye şu anda 5. sırada yer almaktadır. Bu sonucun ortaya çıkmasında Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin yoğunluğu ve bu sayede çeşitli reklam çalışmalarında kolaylık sağlanması gibi bir takım süreçler etkili olmuştur.

 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi
 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi

Yandex, bir nevi virüs gibi hareket eden bir yazılımdır. Ancak burada yanlış anlaşılmaması gerekenönemli bir konu virüs gibi bilgisayarlarınıza zarar verebilecek bir yapıda değildir. Yandex kullanmak isteyen veya yanlışlıkla yandex üzerinde arama yapan bir kullanıcının bilgisayarına sonraki aramalarında Yandex üzerinden arama yapması için tarayıcısını kendisine yetkilendirmektedir. Yani çok bilinçli olmayan kişiler aslında Google üzerinde arama yaptığını zannederek Yandex kullanmaktadır. Bu nedenle Yandex arama motorunun ülkemizde çok yaygın kullanılması durumu ortaya çıkmıştır.

Yandex maps, Yandex’in harita ve navigasyon sistemidir. Yandex tıpkı apple gibi öneden harita ve navigasyon bilgilerini Google’dan kiralamaktaydı. Ancak son bir kaç yıldan bu yana Yandex, Apple, Foursquare, Facebook gibi platformlar kendi harita ve navigasyon altyapılarını oluşturma kararı aldılar. Bu da Google’ı harita ve navigasyon sistemlerinde tekel olmasını engelledi. Şu anda tüm harita ve navigasyon sistemleri içerisinde en güncel ve en gelişmiş harita sistemi Yandex’e ait. Bu da Yandex navi kullanımını büyük ölçüde arttırmaktadır. Bugün ülkemizde bir çok kişi Google Maps kullanıldığını düşünsek de bu bilgi istatistiklere bakıldığında doğru değildir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Rusya ve Türkiye arasındaki özel ilişki Yandex’in tüm çalışmalarında Türkiye’ye ayrı bir önem vermesini ve bir çok yatırım yapmasını sağlamıştır. Yandex maps de bu yatırımları haritalarını en güncel tutan platform olmak ve yeni açılan yerleşim yerlerini dahi hemen haritalandırarak kullanıcı memnuniyetini ve sayısını arttırmak için sürekli çalışmakta ve yatırım yapmaktadır.

Firmalar için Yandex maps’in önemi ise kullanıcı sayısının giderek artması ve kendi harita sistemini kullanması ile Google Maps üzerinde firma kayıtlarının olması yandex kullanıcılarına ulaşmak için yeterli değildir. Gerek Yandex aramalarında firmanızın yer almaması gerek Yandex navigasyon kullanan müşterilerin karşısına çıkmaması gibi durumları yaşamamak için firmalara Yandex Maps üzerinde de yer almaları gerektiğini anlatmaktayız. Furkan Reklam Ajansı olarka Yandex üzerinde firma kaydı bulunmayan firmalara potansiyellerinin üçte birini kaybettiklerini ve Yandex Maps ile bu potansiyele ulaşabileceklerini anlatarak bu platformda yer almaları için çalışmalarını yapmaktayız. Artık Yandex haritalarda yer almıyorsanız Yandex kullanan müşterilerinizi kaçırıyor ve onlara hiç bir zaman ulaşamıyorsunuz demektir. Yandex Maps’e işletme kaydınızı yapmak bu nedenle oldukça önemlidir. Bizler bu konuda firmalara her türlü desteği sunarak bu ihtiyaçlarını gidermekteyiz.

 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi