Marka Tescili

Marka Tescili Masraf Değil İşletmenizin Geleceğidir.

Kabul ediyoruz: Bir ticari marka tescili, bir masraf gibi geliyor. Ancak bu yalnızca yüzeysel olarak geçerlidir. Ticari marka tescili masrafınızı yapmadığınızı ve şirketinizi veya ürün adınızı, belki de logonuzu ticari marka tesciliyle korunmadan kullandığınızı varsayalım. Bu, bir ticari marka tescili için ve seçtiğiniz ticari marka avukatı maliyetlerinden tasarruf sağlayacaktır. Ama sonuç ne olurdu? Canınızı sıkmak istemeyiz ama böyle bir durumda işletme sahiplerinin ve işletmelerin başına neler geldiğini açıklayalım.

 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi

Marka Tescili Ne İşe Yarar?

Ticari marka tescili olmadan, kimsenin logonuzu veya adınızı Türkiye genelinde kullanmasını yasaklayamazsınız. Uzun süredir devam eden bir şirket adınız varsa, size göre şirketinizin markası vardır ancak bu yalnızca sizin ve sizi tanıyan müşterileriniz için geçerlidir. Markanız ve ürün adları, mevcut ticari marka tescili olmadan ticari marka tescilinde korunmaz. Böyle bir durumda rakibiniz artık fikri mülkiyetinize paralel olarak piyasayı fethedebilir ve ürünlerinizin veya şirketinizin varlığını ortadan kaldırabilir. Kısacası: Marka tescili yaptırmamanın maliyeti çok yüksek.

Tescilsiz bir markanın size yol açabileceği bir diğer risk, zaten kayıtlı bir marka olduğunu bilmeden bir isim veya logo kullanmaktır. Böylece, ticari marka sahibinin hakkını ihlal edersiniz; Size telif hakları veya hapis cezası gelebilir ve söz konusu marka veya logonuzu kullanma hakkı elinizden alınabilir. Bu durumda sil baştan yeni bir isim veya yeni bir logo bulmak zorunda kalacağınız anlamına gelir. Bu, yalnızca tüm reklam ve tanıtım kaynaklarının elde edilmesi için yaptığınız masrafların boşa gitmesi ile kalmaz, aynı zamanda zahmetle çalıştığınız pazardaki konumunuzu da kaybetmenize neden olur.

Sonuç: Ticari marka tescili yapılmazsa ortaya çıkabilecek maliyetlerle karşılaştırıldığında, ticari marka tescilinin maliyeti neredeyse yok denilebilecek kadar azdır.

 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi

Ticari Marka Tescili Ne İçerir?

Ticari marka tescili, başvuru formunun doldurulmasıyla başlar. Aynı markaya iki farklı şirketin başvuru yaptığını düşünelim. Marka ilk başvuruyu yapan kişinin olur. Marka başvurusunun reddedilmesini önlemek için ilk önce başvuru yapılacak markanın prensipte tescil edilebilecek olup olmadığı kontrol edilmelidir. Başka bir deyişle, isim veya logo, ilk olarak marka tescilini mümkün kılan kriterlere sahip mi ona bakmak gerekir.

Halihazırda var olan bir ticari marka ile marka başvurusunda bulunmak ve başvurunun reddedilmesi riskini önlemek için ticari marka araması yapılmalıdır. Çünkü arama, ticari marka ihlali riskini önemli ölçüde azaltabilir. Arama, başarılı bir ticari marka tescili için geçerli olan eski ticari marka haklarının olup olmadığı sorusunu yanıtlayabilir.

Korunabilirlik kontrol edildiyse ve arama tamamlandıysa, markanın faaliyet alanınıza ve uygun mal sınıflarına göre hangi dallarda başvuru yapılacağı belirlenir. Daha sonra markanın ismi, logosu, ürün markaları ve sloganı gibi ayrıntılar başvuru formuna eklenir. Tüm bunlar yapıldığında marka tescili için tamamen doğru ve güvenli bir tescil başvurusu yapılmış olur.

Bu adımlar karmaşık ama çok önemli olduğu için mutlaka marka tescil hizmeti veren uzman bir kurumdan destek alınmalıdır. Çünkü sadece uzman bilgisi sizleri pahalı sonuçlara karşı koruyabilir. Bu nedenle Furkan Marka Patent Tescil Danışmanlık Ofisi olarak ticari marka kanunu, ticari marka araştırması ve ticari marka tescili üzerine marka avukatları ile çalışmakta ve müşterilerimize profesyonel hizmet sunmaktayız. Bu hizmetlerimiz sayesinde ticari marka tescil işlemlerini müşterilerimiz için olabildiğince kolay hale getirmekteyiz.