Patent Tescili

 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi

Patent Nedir?

Patent, bir icadın başkaları tarafından icat edilmesini ve satılmasını yasaklayan yasal bir haktır. Bir patent, endüstriyel olarak uygulanabilir bir buluş için koruyucu bir haktır. Bir patentin sahibi, o ürünle alakalı ortaya çıkan hertürlü kullanım ve satış haklarını elinde tutar. Patent sahibine herkese karşı bir hakkı olduğunu garanti eder ve başkalarının buluşu kullanmasını yasaklar. Bir patent, patent spesifikasyonunun yayınlanmasından sonraki üç ay içinde dosyalanabilir. Muhalefet süresinin sona ermesinden sonra patent geçerlidir. Dosyalama tarihinden itibaren bir patent 20 yıl boyunca geçerlidir.

Patent Başvurusu Yapabilmek İçin Gerekli Belgeler

İş fikriniz bağlamında bir buluş için patent başvurusunda bulunmak isterseniz, patent başvurusu sırasında Patent Ofisi tarafından derinlemesine bir inceleme yapılması gerekir. Bir patent başvurusu için kapsamlı belgeler oluşturulması gerekir. Patentinizi tescil ettirmeniz için aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

Tarifnâme

Özet kısmı

Buluşa ait resimler

Müracaat formu

Talepler

Patent başvurunuz için, talepler özellikle önemlidir, çünkü iş fikrinizin korunmasının kapsamını belirlersiniz. Böylece patentin taleplerini çok kesin bir şekilde formüle edersiniz. Özellikle, buluşunuzun korunacak teknik özellikleri, patentinizi tescil ettirirken istemlerde eksiksiz ve doğru bir şekilde belirtilmelidir.

Patent Başvurularınız İçin Doğru Adrestesiniz

Patent başvurusu oldukça teknik ve karmaşık işlemler içeren zorlu bir süreçtir. Patent başvurusu yaptırmak isteyen kişilerin tüm bu süreçleri doğru bir şekilde uygulayıp yönetmesi teoride mümkün gibi görünse de pratikte imkansıza yakındır. Çünkü patent tescili sadece başvuru ile tamamlanmaz. Patent başvurusu yapıldığında patent ofisi geri dönüş yapabilir, ilave belgeler talep edebilir ve bir takım bürokratik süreçlerin gerçekleştirilmesini isteyebilir. Bu nedenle patent başvurusu yapmak isteyen kişiler mutlaka patent tescil konusunda deneyimli ve marka patent avukatları ile çalışan firmalardan hizmet talep etmelidir. Furkan Marka Patent Tescil Danışmanlık Ofisi olarak marka ve patent avukatlarımız ile uzun yıllardan beri profesyonel hizmet sunmaktayız. Patent başvurusu yapmak istiyor ve nasıl yapılacağı hakkında bir bilginiz yoksa bizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi