Marka İzleme ve Takibi

Marka İzleme ve Takibi İle Markanızın Geleceğini Güvenli Ellere Teslim Edin

Marka izleme hizmeti asli bir benzerlik aramasıdır ve tescilli markalar için oldukça önemlidir. Türk Patent Enstitüsü’ne başvurusu yapılan markalar, tescil edilmek üzere resmi markalar bülteninde ilan edilir. 3 ay süreyle bu bültenlerde askıda kalır. Ayrıca marka izleme de bültenlerde ilan edilen markaların, tescilli markalara benzerlik yönünden araştırılması, değerlendirilmesi ve benzer bulunan markaların tescilinin önlenmesi amacıyla yapılan bir sistemdir. Gerçek hak sahiplerinin bültenlerde yayınlanan bu markaları izlemesi ve değerlendirmesi mümkün değildir. Marka bülteninde itiraz edilmeyen markalar tescil alacağı için bu da gerçek hak sahiplerinin mağduriyeti anlamına gelmektedir. Böylelikle marka izleme hizmeti alan gerçek hak sahibi, zamanında bu markalara itiraz ederek hem hakkını hem de markasını koruma altına almış olacaktır.

 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi
 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi

Marka İzleme ve Takibi

Ayrıca marka izleme marka tescilini takiben ki marka tescili 10 yıllık bir süreci kapsamaktadır. Bu sayede marka sahiplerinin markalarına benzer marka başvurularını takip edebileceği bir imkanı bulunmamaktadır. Her ay marka başvuruları ile ilgili bir bülten yayınlanır. Bu bültenlerin her ay sistematik bir şekilde taranması gerekir. Markanıza tehdit olabilecek marka başvurusu olduğunda herhangi bir zarar görmemek için bu markalara askı süresi bitmeden itiraz edilmesi gerekir. Dolayısıyla marka sahiplerinin bu takibatı yapacak ne zamanı ne de itiraz dilekçesini yazacak prosedür bilgisi yoktur. Üstelik marka yurtdışında da alınmış ise bu izleme süreci çok daha zahmetlidir. Her ülkenin prosedürlerindeki farklılıklar nedeniyle çok daha zor bir süreçtir.

Bu yüzden marka izleme ve takibi yapabilmek için Türk Patent Enstitüsünden marka avukatlarına sunduğu programa sahip olmak gerekmektedir. Bu program olmadan aylık bültenlere erişim olanağınız yoktur. Şu durum yurtdışı ülkeler için de aynıdır. Ülkelerin patent ve marka işlerinden sorumlu olan kurumları marka izleme ve takibi için marka avukatı ve marka bürolarına bu programlara erişim hakkı sunmaktadır. Dolayısıyla marka takibinin ve izlemesinin marka sahibi tarafından yapılması imkân dahilinde değildir.

 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi
 | Furkan Google Seo Sem Reklam Ajansı Sosyal Medya Yönetimi

Furkan Marka Patent Tescil Danışmanlık Ofisi olarak marka avukatlarımız ile markalarınızın takibini ve izlemesini yapmaktayız. Markanıza çok benzer markalar ile rakiplerinizin sizin yıllar boyu oluşturduğunuz marka algısına, marka bilinirliğine ve daha da kötüsü müşterilerinizin markanıza duyduğu güven ve sadakete zarar gelmemesi gerekir. Bu yüzden marka izleme ve takibini firmalara şiddetle tavsiye etmekteyiz. Getireceği zararlar göz önüne alındığında marka izleme ve takip hizmetinin maliyeti oldukça düşüktür. Markanızı izleme ve takibe aldırarak garanti altına almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.